Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Elektrikli Otomobil Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

13 Ağustos 20212 okuma

Hangi Elektrikli Araç Tipini Seçeceğinize Karar Verin

Elektrikli araçlar arasında şu an için yaygın olarak tercih edilen modeller BEV olarak adlandırılıyor. “Bataryalı elektrikli araç” olarak Türkçeye çevirebileceğimiz BEV modeller, bataryada depolanan elektrik enerjisinin motor aracılığı ile hareket enerjisine çevrilmesi sayesinde hareket ediyor. Yerli otomobil TOGG, Tesla Model S veya Jaguar I-Pace gibi lüks modeller ile Renault Zoe veya BMW i3 gibi uygun fiyatlı elektrikli arabalar bu kategoride yer alıyor.

BEV araçları satın alacak kişilerin, Türkiye genelinde yer alan şarj istasyonlarını incelemesi gerekiyor. Evlerine yakın birden fazla şarj istasyonu bulunması oldukça önemli. Aksi takdirde şarj sorunu ile karşılaşılabiliyor. Tabii evlerinde otopark alanı bulunan kişilerin, buralara şarj istasyonu yerleştirebilecekleri için bu konuya özel olarak dikkat etmelerine gerek kalmıyor.

Elektrikli araçlarda yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan diğer tür ise FEV veya FCEV olarak adlandırılıyor. Türkçeye “yakıt pilli elektrikli araçlar” olarak çevirebileceğimiz bu türe Türkiye’de genellikle hidrojenli araba adı veriliyor. Bu tür araçlarda hidrojen depoları yer alıyor ve burada depolanan hidrojen, yakıt pili denilen üniteye iletiliyor. Yakıt pilinde hidrojen ile oksijenin tepkimeye girmesi ve elektriğin ortaya çıkması sağlanıyor. Elektrik motoru ile de araç hareket ediyor.

Genellikle markalar 600 veya 700 kilometre gibi menzil detayları paylaşıyor. Ancak bu değerler, benzinli veya dizel otomobillerde de olduğu gibi fabrika verisi. Yani gerçekte bu oranda değişiklikler olabilir, ama belirli bir standartla ölçüldükleri için araç kıyaslamasında kullanılabiliyor.

Elektrikli otomobil menzil karşılaştırmasında dikkat etmeniz gereken konu ise oranlama. Örneğin 500 kilometrelik menzili olduğu açıklanan bir aracı 400 kilometre kullanabiliyorsanız 600 kilometre menzili olan benzer bir aracı da yaklaşık 480 kilometre kullanabilirsiniz. Tabii ki bu değerler azaldığı gibi artabiliyor.

Ortalama menzil hesaplamalarına göre aracın sizin ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını anlamak istiyorsanız da mutlaka kullanıcı yorumlarını inceleyin. Kullanıcıların ortalama elektrikli otomobil menzil sonuçları, sizin için referans değerler olabilir. Böylece şarj periyotlarını öğrenebilir ve gerekiyorsa ev tipi şarj istasyonu alma gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. 

İlgili Haberler

23 Ağustos 20212 okuma

İkinci El Araçta 6 Ay ve 6.000 Km Düzenlemesi 2022

23 Ağustos 20213 okuma

Kış Lastiği Özellikleri ile İlgili Yanlış Bilinenler ve Merak Edilenler

13 Ağustos 20212 okuma

Elektrikli Otomobil Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

23 Ağustos 20211 okuma

Kışın Karlı ve Sisli Havalarda Araba Kullanma Teknikleri

07 Ağustos 20231 okuma

Garenta şubeleri arasında düzenlenen hedef ve performans odaklı Gelişim Ligi