Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

İkinci El Araçta 6 Ay ve 6.000 Km Düzenlemesi 2022

23 Ağustos 20212 okuma

2020 tedarik krizinde uzunca bir süre otomotiv sektörü, elinde bulunan stok ile hareket edebildi. Ancak diğer sektörlerde de olduğu gibi bazı parçalar, fabrikalara iletilemedi. Bu nedenle de fabrikalar araçları üretebilseler bile çip bulamadıkları için satış gerçekleştiremediler. Böylece araç arzı yetersiz kaldı ve sıfır araç bulunamamaya başladı. 

Tedarik nedenli arz krizlerinin tamamında olduğu gibi var olan araçların fiyatları ise markaların belirlediği fiyatların çok üstüne çıktı. Bu nedenle de Ticaret Bakanlığı düzenleme yapmaya karar verdi. Düzenleme ile 6 ay veya 6.000 kilometre kullanılmamış araçların satışına yasak getirildi. 

Ticaret Bakanlığı Resmi Açıklaması

Araç satış düzenlemesi ile ilgili Ticaret Bakanlığının hazırladığı geçici madde şöyle:

“İkinci el kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler, otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını veya satışını ilk tescil tarihinden itibaren altı ay ve altı bin kilometre geçmedikçe 1/7/2023 tarihinden önce doğrudan veya dolaylı olarak yapamaz. Bakanlık, bu tarihi altı aya kadar uzatmaya yetkilidir.

 

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler adına bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tescil edilen otomobil ve arazi taşıtlarının 15/9/2022 tarihine kadar pazarlanması veya satılması halinde birinci fıkra uygulanmaz.” 

 

Bakanlık, yaptığı bir diğer açıklamada ise araçların satışlarının noterler aracılığı ile gerçekleşeceğini ve satış sırasında kilometre bilgisine mutlaka yer verileceğini belirtti. 

 

Kilometre bilgisi 6.000 kilometreden düşük olan araçlar için ise işlem başlatılacağının üstü çizildi. Ayrıca Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerin de sıkılaşması bekleniyor.

İlgili Haberler

23 Ağustos 20213 okuma

Kış Lastiği Özellikleri ile İlgili Yanlış Bilinenler ve Merak Edilenler

13 Ağustos 20212 okuma

Elektrikli Otomobil Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

23 Ağustos 20211 okuma

Kışın Karlı ve Sisli Havalarda Araba Kullanma Teknikleri

23 Ağustos 20212 okuma

İkinci El Araçta 6 Ay ve 6.000 Km Düzenlemesi 2022

07 Ağustos 20231 okuma

Garenta şubeleri arasında düzenlenen hedef ve performans odaklı Gelişim Ligi